fbpx
Generic selectors
Yalnızca tam eşleşmeler
Başlıklarda ara
Açıklamalarda ara
Postlarda ara

Gazi Üniversitesi “On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal” Temalı Afiş Tasarım Yarışması

Gazi Üniversitesi tarafından düzenlenen afiş tasarım yarışmasının son başvuru tarihi 02 Mart 2021'dir.

Yarışma Amacı: 2021 yılının, TBMM Genel Kurulu tarafından İstiklal marşımızın kabulünün 100. Yılına ithafen “İstiklal Marşı” yılı olarak ilan edilmiş olması nedeniyle Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı tarafından ulusal katılımlı bir “Afiş Tasarım Yarışması” düzenlenmiştir.
İstiklal Marşımız, Mehmet Akif Ersoy tarafından Şubat 1921’de kaleme alınmış, İstiklal Harbi’nin devam ettiği günlerde, 1 Mart 1921’de TBMM Genel Kurulunda ilk kez okunmuştur. Bu tarihten 11 gün sonra, 12 Mart 1921’de icra edilen altıncı birleşimde ise TBMM Genel Kurulu tarafından resmi Milli Marşımız olarak kabul edilmiştir.

 

TBMM Genel Kurulunda, 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olmasına yönelik önerge teklifinin gerekçesinde, büyük vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 100 yıl önce kaleme aldığı ve “kahraman ordumuza ithaf ettiği bu marş, milletimizin tüm fertlerinin aynı heyecan ve imanla verdiği İstiklal Harbi’nin manifestosudur. Varlığımıza ve birliğimize yönelik her tehdit karşısında, ‘nazlı’ ve ‘şanlı’ hilalin altında toplanmaya hazır milletimizin ortak vicdanı, yüreği ve iradesidir ” ifadeleri yer almaktadır. “…Milli Mücadele’nin başlangıcının ve TBMM’nin açılışının 100. yılının akabinde, İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin 100. yılına denk gelen 2021 yılı boyunca düzenlenecek olan özel etkinliklerle İstiklal Marşı’nın anlam ve öneminin hatırlanması, ayrıca İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ve kurtuluş mücadelemizde görev alarak Türkiye’yi bize vatan kılan şehit ve gazilerimizin yâd edilmesi
amaçlanmaktadır.”
Hürriyet ve istiklal aşkından asla vazgeçmeyeceğimizin sembolü olarak kabul edilmiş olan istiklal Marşımızın temsil ettiği değerlerin öneminin vurgulanmasına ilişkin kalıcı eserler kazandırmak amacıyla İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılı’na ithafen düzenlenen “On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal” temalı Afiş Tasarım Yarışması neticesinde seçici kurul tarafından yarışmanın amaç ve kapsamına uygun olarak seçilecek afiş tasarımlarından oluşan online bir sergi gerçekleştirilecektir.

Yarışma Takvimi:

 • Yarışma Başvurusu başlangıç Tarihi: 16 Ocak 2021
 • Yarışma Son Başvuru Tarihi: 02 Mart 2021
 • Seçici Kurul Eser Değerlendirme Tarihi: 04 Mart 2021
 • Ödül ve Sergileme Alan Eserlerin Duyurulması: 05 Mart 2021
 • Online Ödül Töreni: 12 Mart 2021
 • Online Sergi: 12 Mart 2021

 Katılım Koşulları:

 • Yarışma; seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında, ülkemiz Üniversiteleri bünyesinde önlisans, lisans ve Lisansüstü eğitime devam etmekte olan tüm T.C. vatandaşı öğrencilerin katılımına açıktır.
 • Katılımcıların başvuru formu ile birlikte eğitim gördükleri üniversitelerden veya e- devlet uygulamasından güncel (son 6 ay içerisinde) alınmış öğrenci belgelerini gaziresimisabd@gmail.com adlı e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.
 • Katılımcı, yarışma için göndermiş olduğu afiş tasarımının tümüyle kendisine ait olduğunu yarışmaya katılmak üzere hazırlamış olduğu Afiş tasarımda yer alacak görsellerin (açık erişimli olanlar dışında) kullanımına yönelik tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Başkasına ait tasarımların tamamen ya da kısmen kullanılması, kural ihlali sayılır.
 • Her katılımcı yarışmaya en fazla 2 (iki) adet tasarım ile başvurabilir.
 • Afiş tasarımlarının görselleri ile imzalı başvuru formu gaziresimisabd@gmail.com e-posta adresine birlikte gönderilmelidir. Eserlerin e-posta ile son teslim tarihi 02 Mart 2021 tarihine kadardır.
 • Eser dosya isimleri rumuz olarak kaydedilecek, eser rumuzu başvuru formuna da yazılacaktır

Seçici Kurul:

 • Dr. Meliha YILMAZ (Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resimİş Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı)
 • Dr. Adnan TEPECİK (Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı)
 • Doç. Dr. Osman ÇAYDERE (Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resimİş Eğitimi Anabilim Dalı)
 • Dr. Abbas KETİZMEN (Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resimİş Eğitimi Anabilim Dalı)
 • Öğr. Gör. Veysel ŞAYLİ (Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş
  Eğitimi Anabilim Dalı)

Ödüller:

 • Başarı Ödülü alan 3 eserden her birine 000 TL,
 • Mansiyon Ödülü kategorisinde seçilecek olan 2 eserden her birine 500 TL
 • Jüri Özel Ödülü kategorisinde seçilecek olan 1 esere ise 1000 TLödül ve katılım belgeleri verilecektir

Yarışmayı Düzenleyen:

 • Gazi Üniversitesi

 

YARIŞMA SİTESİ : http://gef-guzelsanatlar-resimis.gazi.edu.tr/posts/view/title/gazi-universitesi-%E2%80%9Con-kita-bir-vatan,-ilelebet-istiklal%E2%80%9D-temali-afis-tasarim-yarismasi-262875

0 0 oy
Puanlama
Yorumlara abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster

Bunlar da ilginizi çekebilir

Amorf Doğal Taş Proje Ve Tasarım Yarışması 2021

Amorf Doğal Taş Proje Ve Tasarım Yarışması 2021

Yarışma Amacı: Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması’na katılacak proje/tasarımlar aşağıda belirtilen konularda olmalıdır: Mermer artıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkin...

2021 Kent Mobilyaları Tasarım Yarışması

Yarışmanın konusu Beyoğlu Belediyesi, Millet Bahçelerinin vizyonunu ve misyonunu yansıtacak, akılda kalıcı, işlevsel kullanımına imkân sağlayacak bir şekilde özgün şehir mobilyalarının...

Son Yazılar

En Çok Yorumlananlar

Giriş yap

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş yap

Privacy Policy

0
Düşüncelerin değerli, fikrini paylaşmaktan çekinme!x
()
x