fbpx
Generic selectors
Yalnızca tam eşleşmeler
Başlıklarda ara
Açıklamalarda ara
Postlarda ara

Prentice Kadın Hastanesi

1975 yılında Bertrand Goldberg tarafından tasarlanan Prentice Kadın Hastanesi (Prentice Women’s Hospital), alışılagelmiş hastane mimarisinden oldukça uzak. İki farklı kütlenin bir araya gelmesiyle oluşan hastane binasının üst kısmı, dört yapraklı yoncayı andıran bir plan şeması üzerinde yükseliyor. Prentice Kadın Hastanesi, brutalist mimarinin en önemli örneklerinden biri olarak inşa edildiği 1975 yılından yıkıldığı 2013 yılına kadar Şikago şehrinin ikonlarından biri oldu.

Wikimedia Commons

Mimar: Bertrand Goldberg

Yer: Şikago ,ABD

Yapım yılı: 1975

Zamanının mühendislik sınırlarını zorlayan, Şikago’nun simge yapılarından sayılan bu bina son döneminde Northwestern Üniversitesi’nde hastane olarak kullanılmıyordu. Üniversite yöneticileri ise medikal araştırmaların yapılabileceği bir mekana ihtiyaçları olduğunu ve Prentice’in ne yazık ki bu işlevi yerine getirecek altyapıya sahip olmadığı için yıkılması gerektiğini savunuyorlardı.

Bu ikonik yapının korunması için kapsamlı bir mücadele verildi, ancak Perkins+Will’in tasarladığı yeni Biyomedikal Araştırma Merkezi’nin yapılabilmesi için yıkıldı.

                                                                                      Model

Hastanenin dikdörtgen prizma kısmında ameliyat odaları, araştırma laboratuvarları, yemek yerleri ve teknik odalar bulunuyor. Bu kulenin ‘dört yapraklı yonca’ planı, her bir katını dört küçük topluluğa ayırır ve komşu sakinler arasında daha büyük sosyal bağları teşvik eder. Radyal düzenleme, her bir kat çevresinde çok sayıda kriz geçiş yolu yaratmaktadır, yani, bir koridor boyunca düzenlenmiş odalara sahip tipik bir hastaneye kıyasla, tesadüfi sosyal karşılaşma şansı daha fazladır. Aynı zamanda tüm hastaları merkezi olarak yerleştirilmiş hemşire istasyonundan yaklaşık olarak eşit mesafede yerleştirir ve bu da etkili bir bakım sağlar.

İnsan ilişkileri ve bina topluluğu, çarpıcı somut formu ve o zamana kadar mevcut en modern yapısal çözümü kullanmasıyla, Prentice Kadın Hastanesi (Bertrand Goldberg’in bir bütün olarak çalışması) bir dizi akışı bir araya getiriyor. 70’li yılların başlarından kalma, Brutalizm’e, Aldo Van Eyck gibi mimarların hümanizmine ve Kenzo Tange ve Fumihiko Maki gibi Japon mimarların egemen olduğu Metabolist harekete değindi.

Yıkım sonrasında, National Trust for Historic Preservation Prentice Kadın Hastanesi’nin yıkım sürecini belgeleyen hızlandırılmış bir video yayınladı. Yerine başka bir bina yapılacak olsa da, bu görüntüler türünün tek örneği yapıyı asla unutturmayacak.

5 1 oy
Puanlama
Yorumlara abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster

Bunlar da ilginizi çekebilir

Morpheus Oteli

Morpheus Oteli

Çin’in geleneksel oyma kültüründen beslenen formlar ile şekillenen Morpheus’un tasarımı dramatik kamusal alanlar ve zengin ziyaretçi odalarının yenilikçi bir mühendislik...

Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu

BIG (Bjarke Ingels Group) tarafından tasarlanan ödüllü Danimarka Pavyonu Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen Expo 2010 fuarında yer almış. BIG’in tasarımı...

Makedonium

Makedonium

Jordan Grabuloski ve Iskra Grabuloska tarafından tasarlanan Makedonium, Makedonya’da bulunan bir özgürlük anıtı. Bir diğer adı Ilinden olan Makedonium, Osmanlı...

Son Yazılar

En Çok Yorumlananlar

Giriş yap

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş yap

Privacy Policy

0
Düşüncelerin değerli, fikrini paylaşmaktan çekinme!x
()
x