fbpx
Generic selectors
Yalnızca tam eşleşmeler
Başlıklarda ara
Açıklamalarda ara
Postlarda ara

Matmut Atlantique Stadyumu / Herzog ve de Meuron

Yeni Bordeaux stadyumu hafif ve açık görünüyor; Bu büyüklükte bir bina için böyle bir terim kullanılabilirse, zariftir. Saflığı ve geometrik berraklığı, anıtsallık ve zarafet duygusu uyandırır. Klasik bir tapınakla bir karşılaştırma yapmak cazip gelebilir, ancak bir tapınağın yükseltilmiş kaidesinin aksine, stadyumun büyük merdivenleri iç ve dış arasındaki sınırları bulanıklaştırır. Ziyaretçilere stadyuma girip çıkarken merdivenlerde duran sayısız sütun eşlik ediyor. Merdivenlerin ve sütunların füzyonu, bir açıklık ve erişilebilirlik hareketi oluşturur.

Matmut Atlantique Stadyumu / Herzog ve de Meuron

Mimarlar tarafından sağlanan metin açıklaması. Yeni Bordeaux stadyumu hafif ve açık görünüyor; Bu büyüklükte bir bina için böyle bir terim kullanılabilirse, zariftir. Saflığı ve geometrik berraklığı, anıtsallık ve zarafet duygusu uyandırır. Klasik bir tapınakla bir karşılaştırma yapmak cazip gelebilir, ancak bir tapınağın yükseltilmiş kaidesinin aksine, stadyumun büyük merdivenleri iç ve dış arasındaki sınırları bulanıklaştırır. Ziyaretçilere stadyuma girip çıkarken merdivenlerde duran sayısız sütun eşlik ediyor. Merdivenlerin ve sütunların füzyonu, bir açıklık ve erişilebilirlik hareketi oluşturur.

© Iwan Baan

Yapının Bordeaux’nun görkemli peyzajıyla bütünleşmesine özel önem verildi. Çanak yapısının ve sütunların titiz geometrik düzenlemesi, çevredeki peyzajda ağaçların ve patikaların oluşturduğu deseni yansıtır. Bu stadyum, bu özel yer için yapılmıştır – göl kıyısı boyunca uzanan Bordeaux Sergi Merkezi’nin hemen yakınında açık, düz bir manzara. “Zarafet”, mimariyi tanımlarken değer kaybeden bir terim haline geldi, ancak Bordeaux’nun kentsel ve mimari mirasına bakıldığında yanlış bir şekilde. Bordeaux’nun tarihi kısmında asla ilham aramıyorduk. Hepsi tipik kireçtaşından yapılmış nefes kesici güzellikte binaları ve anıtlarıyla. Bordo’da zarafet olarak algıladığımız şeylerin çoğu, onun ölçek ve maddesellik birliği ve homojenliğinden ve kesinliği ve form saflığından kaynaklanıyor. Bunu kopyalayamadık ama kesinlikle ondan öğrendik.

© Iwan Baan

42.000 kişilik Kase

Maksimum 42.000 kişinin oturduğu çanak, oyun alanını kucaklıyor, geometrisi herkes için optimum görüş sağlıyor ve kapasite ve kullanım açısından maksimum esneklik sağlıyor. Stadyum çok işlevlidir ve zengin ve çeşitlendirilmiş bir programı karşılayacak şekilde tasarlanmıştır: sadece rugby ve futbol maçları değil, aynı zamanda şovlar, konserler ve kurumsal etkinlikler.

© Iwan Baan

 

Çanak, dört sektöre bölünmüş ve çatı tarafından elemanlardan korunan üst üste iki katmandan oluşur. Görsel olarak tek tip tavanın alt tarafı, güneş ışığının geçmesine izin verirken gözü oyun alanına yönlendirir. Seyircilerin dikkatini dağıtmamak için yapısı stadyumun içinde görünmüyor.

© Francis Vigouroux

Çanağı zemin seviyesinin üzerine yükseltmek, tüm programatik işlevleri tek tip ve simetrik bir hacimde barındıran kompakt bir tabandır. Bu kaide, doğu ve batıya eşit olarak dağılmış VIP alanlarını ve oyunculara ayrılmış alanlara bitişik medya alanlarını içerir. Çanağın ve tabanının mimari sadeliği ve saf çizgileri, düzgün seyirci akışı ve yönlendirme kolaylığı sağlar. 

© Iwan Baan

Baza, Çanak ve Çatı

Kase, keskin kenarlı dikdörtgen bir çatı ile örtülü bir kaide üzerinde durmaktadır. Bu saf ve neredeyse soyut formun seçimi, sitenin doğal koşullarına ve doğudan batıya ana seyirci akışına net ve verimli bir şekilde yanıt verir.

© Francis Vigouroux

Bu beyaz dikdörtgen, aşağı düşen ince sütunların çokluğu sayesinde dünyaya doğru yansıdı. Kalabalığın hareketiyle canlanan bu sütunlar ormanında yemek tezgahları ve tuvaletlerden oluşan bir şerit dalgalanmaktadır. Aynı anda yoğun ve hafif olan bu yapı, kasenin oyulmuş ve organik dış hatlarının ortaya çıktığı, gözden kaybolan dikdörtgen bir hacim yaratır.

© Francis Vigouroux

Bu mimari konsept, yeni Bordeaux stadyumuna özel bir kimlik kazandırıyor . Saydam hacim çevredeki manzaraya açılırken, büyük merdivenler herkes için açıklığı ve erişilebilirliği ifade ediyor. Şeffaflığı, bu toprak parçasını Bordeaux’nun yeni ve canlı bir kısmına dönüştürecek tüm enerjiyi ve faaliyetleri ortaya koyuyor.

0 0 oy
Puanlama
Yorumlara abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster

Bunlar da ilginizi çekebilir

Morpheus Oteli

Morpheus Oteli

Çin’in geleneksel oyma kültüründen beslenen formlar ile şekillenen Morpheus’un tasarımı dramatik kamusal alanlar ve zengin ziyaretçi odalarının yenilikçi bir mühendislik...

Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu

BIG (Bjarke Ingels Group) tarafından tasarlanan ödüllü Danimarka Pavyonu Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen Expo 2010 fuarında yer almış. BIG’in tasarımı...

Prentice Kadın Hastanesi

Prentice Kadın Hastanesi

1975 yılında Bertrand Goldberg tarafından tasarlanan Prentice Kadın Hastanesi (Prentice Women’s Hospital), alışılagelmiş hastane mimarisinden oldukça uzak. İki farklı kütlenin...

Makedonium

Makedonium

Jordan Grabuloski ve Iskra Grabuloska tarafından tasarlanan Makedonium, Makedonya’da bulunan bir özgürlük anıtı. Bir diğer adı Ilinden olan Makedonium, Osmanlı...

Son Yazılar

En Çok Yorumlananlar

Giriş yap

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş yap

Privacy Policy

0
Düşüncelerin değerli, fikrini paylaşmaktan çekinme!x
()
x