fbpx
Generic selectors
Yalnızca tam eşleşmeler
Başlıklarda ara
Açıklamalarda ara
Postlarda ara

Makedonium

Jordan Grabuloski ve Iskra Grabuloska tarafından tasarlanan Makedonium, Makedonya’da bulunan bir özgürlük anıtı. Bir diğer adı Ilinden olan Makedonium, Osmanlı Devleti’ne karşı gerçekleştirilen Ilinden Ayaklanması’nın 71. senesinde, 1974 yılında inşa edilmiş. Ayaklanma sırasında hayatını kaybeden askerlerin anısını yaşatan yapı aynı zamanda Makedonya için oldukça önemli bir bağımsızlık ve birlik sembolü.
Mimar: Jordan Grabuloski ve Iskra Grabuloska
Yer: Krusevo, Makedonya
Yapım yılı: 1974

Krusevo şehrinde bulunan Makedonium’un Makedonya halkı için önemi çok büyük. Anıtın yapımına, Ilinden Ayaklanması’nın 70. senesinde ve Makedonya’nın II. Dünya Savaşı’nın ardından gerçekleştirdiği ulusal anti-faşist direnişin 30. senesinde başlanmış. Anıtın içinde Krusevo Cumhuriyeti’nin başkanı Nikola Karev’in mezarı bulunuyor.

Makedonium, tarihi öneminin yanı sıra mimari olarak da el üzerinde tutulan bir eser. 1974 yılında tamamlanan yapı, Makedonya’nın o zamanlardaki ender modern mimari tasarımlarından bir tanesi. Krusevo şehrine yukarıdan bakan bir konumda bulunan anıt için Makedonya’nın kalbi benzetmesi yapılıyor.

Anıtın formu oldukça dikkat çekici. Küresel bir hacimden farklı açılarda dışarı doğru uzayan 10 geniş tepe penceresi anıtın genel şeklini tanımlıyor. Anıtın kubbesinin üzerinde dört tane pencere bulunuyor ve dört farklı yönde bulunan bu pencereler Sliva Anıtı, Bear taşı ve Pelagonija gibi şehirdeki Ilinden Ayaklanması ile alakalı önemli noktalara bakıyor.

Makedonium, 16 hektarlık geniş bir arazi üzerinde bulunuyor. Anıtın girişinde ziyaretçileri, ‘Kırılmış Zincirler’ adı verilen, verilen savaşlar sonucunda kazanılan bağımsızlığı temsil eden bir başka anıt karşılıyor. Bu anıtın hemen yanında iserenkli mozaik taşlar ile süslenmiş bir amfitiyatro ve Ilinden Ayaklanması’nda şehit olan askerlerin isimlerinin işlendiği bir kript bulunuyor. Ziyaretçiler buradan bir rampa ile ana yapıya ulaşıyor. Bu rampanın varlığı Makedonium’un anıtsal hissini arttıran bir mimari unsur.

Makedonium’un içine yapının dışında da tercih edilen beyaz duvarlar karakter kazandırıyor. Kurgulanan tamamen beyaz kompozisyon, kilise vitraylarında olduğu gibi boyanan kubbe üzerindeki camların daha fazla göze çarpmasını sağlıyor.

5 1 oy
Puanlama
Yorumlara abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster

Bunlar da ilginizi çekebilir

Morpheus Oteli

Morpheus Oteli

Çin’in geleneksel oyma kültüründen beslenen formlar ile şekillenen Morpheus’un tasarımı dramatik kamusal alanlar ve zengin ziyaretçi odalarının yenilikçi bir mühendislik...

Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu

BIG (Bjarke Ingels Group) tarafından tasarlanan ödüllü Danimarka Pavyonu Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen Expo 2010 fuarında yer almış. BIG’in tasarımı...

Prentice Kadın Hastanesi

Prentice Kadın Hastanesi

1975 yılında Bertrand Goldberg tarafından tasarlanan Prentice Kadın Hastanesi (Prentice Women’s Hospital), alışılagelmiş hastane mimarisinden oldukça uzak. İki farklı kütlenin...

Son Yazılar

En Çok Yorumlananlar

Giriş yap

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş yap

Privacy Policy

0
Düşüncelerin değerli, fikrini paylaşmaktan çekinme!x
()
x